Bezpieczne hasło

Współcześnie, prawie na każdym kroku mamy styczność z systemami informatycznymi. Telefon komórkowy, poczta elektroniczna, biletomaty, bankomaty. Nawet telewizory mają rozbudowany system kontrolujący ich pracę. Część z nich wymaga utworzenia konta w systemie, rejestracji. I właśnie wtedy stajemy przed trudnym zadaniem.

Jakie mam wymyślić hasło?

Przypominamy sobie różne fajne wyrazy, datę urodzin chomika. Różnego rodzaju dane personalne. Niektórym nagle przypominają się wszystkie wulgaryzmy świata.

STOP

Nasze hasło, to nasze bezpieczeństwo. Bezpieczeństwo informacji dotyczących naszej osoby, naszej pracy i bardzo często informacji naszego pracodawcy.

Prosty sposób na to co oczywiste.

Hasło na tyle na ile się da nie powinno być prostym wyrażeniem leksykalnym.

Hasło powinno uniemożliwić dostęp, a na pewno go utrudnić.

Stosowanie prostych wyrazów, czterech takich samych znaków nie jest dobrym pomysłem.

Chyba, że testuje się system informatyczny, który nie jest w żaden sposób upubliczniony.
Pamiętajmy, żeby przed wdrożeniem lub upublicznieniem takiego systemu, posprzątać po testach.

Złą praktyką jest stosowanie następujących po sobie znaków z układu klawiatury np: QWERTY, qwerty, 1234, asdf!@#$ – co prawda pozornie wydają się bez sensu, ale można na nie szybko wpaść.

Kiedyś podczas prezentacji telewizora, Pan dokonujący pokazu nie mógł wejść w ustawienia rodzicielskie. Stwierdził, że nie zna hasła. Postanowiłem pomóc Panu, okazało się że hasło to 1234. Zajęło mi to ok 4 sekund.

Szczęście, przypadek, czy znajomość ludzkich słabości?

Wiele prezentowanych urządzeń ma takiej mocy zabezpieczenia. Jest to błędem. Czasami takie sprzęty są w sieci danego sklepu i można mieć nieautoryzowany dostęp do informacji.

Recepta

Rozwiązanie jest banalnie proste. Jedną z metod jest zastosowanie np. pierwszych liter naszej ulubionej rymowanki. Możemy wpleść w nią cyfry i znaki specjalne.

Przykład:

Stoi na stacji lokomotywa,
Ciężka, ogromna i pot z niej spływa:
Tłusta oliwa.

(Podziękowania dla Juliana Tuwima i jego sławnej Lokomotywy)

Hasło może przyjąć następującą postać:

SnSlcoipznsTo

Są to pierwsze litery wyrazów. Można to wzbogacić o cyferki:

4SnSlcoipznsTo!

Jak to zapamiętać? Liczba 4 może oznaczać, że to czwarty peron. Wykrzyknik – uwaga – tłusta oliwa.

Rymowanki i wiersze łatwo zapamiętujemy. I tak naprawdę to my będziemy wiedzieli na bazie jakie wiersza jest utworzone hasło. Jak widać hasło leksykalnie jest bez sensu. Druga osoba nie znająca naszego algorytmu nawet nie będzie go wstanie za pierwszym razem dobrze powtórzyć.

Hasło nawet spełnia większość stosowanych polityk ustalania haseł. Co najmniej 8 znaków, jedna wielka litera, cyfra i znak specjalny.

Dodatkowo łatwe i przyjemne w zapamiętaniu.

Podsumowanie:

Unikamy:

Uczymy się poezji polskiej i światowej.

Dzięki tym kilku prostym zabiegom zabezpieczamy się, unikamy kilku problemów a potencjalnym włamywaczom znacznie utrudniamy osiągnięcie celu.

 

12 marca 2012

Bezpieczeństwo,Hasło,